Ponieważ grupa dłubaczy przeróżnych urządzeń CW rośnie, postanowiłem zamieścić opis i schematy dwóch nadajników telegraficznych QRP.
Może jest to dobry pomysł na zapoczątkowanie cyklu mini – artykułów o prostych urządzeniach CW grupy titawa, więc podzielę go na dwie części i jednocześnie zachęcam kolegów do publikowania podobnych schematów.
Projekt poniższego nadajnika znalazłem w Świecie Radio z maja 2006, w którym stanowił on część schematu całego TRXa na pasmo 80m, a który wykorzystałem w moim pierwszym urządzeniu home made na to pasmo. Zamiast użytych w oryginale tranzystorów BC212B (PNP) i BC182B (NPN) użyłem łatwo dostępnych tranzystorów BC556 i BC546 (BC547 będzie z pewnością działał równie dobrze). Niewielka ilość elementów z których składa się ten TX, pozwoliła mi zbudować go na prostokątnym kawałku laminatu pokrytego miedzią, z wyfrezowanymi brzeszczotem polami lutowniczymi (na kształt szachownicy). Jako tranzystor końcowy można zamiast BD139 użyć BD135, lub oczywiście eksperymentować z innymi tranzystorami. Schemat nadajnika zamieszczony jest na rysunku nr 1 (schematy odręczne, więc proszę o wybaczenie).
Jako VFO używałem zarówno:
a) generatora będącego częścią TRX-a opisanego w ŚR maj 2004 , który z rezonatorem ceramicznym 3.58 MHz i kondensatorem powietrznym z odbiornika radiofonicznego pokrywa cały wycinek telegraficzny pasma 80m, oraz zapewnia przyzwoitą stabilność (rys. nr 2).
b) generatora z NWT7 (należy eksperymentalnie użyć jednego z tłumików będących na jego pokładzie, w celu dostarczenia optymalnego sygnału do TX-a, chyba było to u mnie -10dB) – to VFO zapewnia bardzo dobrą stabilność 😉
Kluczowanie nadajnika odbywa się w obwodzie emitera tranzystora BD139, moc niecałe 2 waty przy zasilaniu 12V.
c.d.n.
Rys. nr 1
Rys. nr 2
Krzysztof, SQ8LUV